Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά παρά τα μεγάλα προβαδίσματα που απέκτησε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει για άλλη μια χρονιά από την έδρα του Προμηθέα και επικρατώντας με 67-76 ανέβηκε πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η καλύτερη ομάδα του παρκέ αποκτώντας και αρκετά τρανά προβαδίσματα -μερικά μάλιστα και διψήφια-, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν σε πολύ καλύτερο βράδυ από ό,τι ήταν τελευταία και μπόρεσαν με αρκετό physical game και λογική στη δική τους επίθεση να ροκανίζουν συχνά τη διαφορά μέχρι και το φινάλε της 3ης περιόδου, όταν με ένα μεγάλο 7-2 σερί μετέτρεψαν το -8 (46-54) σε -3 (53-56) στο φινάλε της.

Στην 4η περίοδο ωστόσο, οι «πράσινοι» μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και εκκινώντας με 6-7 σουτ και 3-3 τρίποντα στα πρώτα 4 λεπτά κατόρθωσαν σταδιακά να ξεφύγουν ξανά με διψήφια απόσταση (+11, 60-71) στο 34ο λεπτό.
Ο Macon ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών, με τον Αμερικανό γκαρντ να βιώνει ένα τρομερό ματς με 8 πόντους και μια ασίστ στο ύστατο δεκάλεπτο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης φυσικά, το νέο απρόοπτο με τον Ιωάννη Παπαπέτρου, με τον αρχηγό της αθηναϊκής ομάδας να υποφέρει από σπασμούς στη μέση μετά το φινάλε του πρώτου μέρους και να μην επιστρέφει ποτέ ξανά στο παιχνίδι…
Ταυτόχρονα, από την άλλη μεριά, Τανούλης, Λάγιος και Μπαζίνας εμφανίστηκαν στο παρκέ για 31 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-34, 53-56, 67-76

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.