Το Περιστέρι διατήρησε το αήττητο, μετά από ένα επικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 89-91.Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρέθηκε πολλές φορές πίσω στο σκορ κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά η ΑΕΚ δεν έδειξε ικανή να διατηρήσει το προβάδισμα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Στίβεν Γκρέι με 26 πόντους και ο Ουίλιαμ Χάτσερ με 20 πόντους με τους δύο Αμερικανούς να πετυχαίνουν τεράστιας σημασίας καλάθια στη κανονική διάρκεια και στη παράταση, ενώ το καλάθι της νίκης πέτυχε ο Σκούτσι Σμιιθ με 0.9 να απομένουν. Για την ΑΕΚ, που βίωσε την 3η ήττα σε 4 αγώνες στο πρωτάθλημα, ο Λάνγκφορντ είχε 21 πόντους και ο Ρέι 18 πόντους, οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί ώστε να δώσουν τη νίκη στην «Ένωση».

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και ξεκίνησε με τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία. Η ΑΕΚ προήγηθηκε 5-4 στο 4′ με το Περιστέρι να ακολουθεί κατά πόδας και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. Η ομάδα του Ηλία Ζουρου είχε προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου(19-20), όμως η δεύτερη περίοδος άνηκε στην «Ένωση». Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξε επιμέρους 17-4 στο τελευταίο πεντάλεπτο του 1ου μέρους και μετατρέψε το -3(23-26) σε +9(39-30) στο τέλος του πρώτου εικοσάλεπτου. Απόλυτος πρωταγωνιστής στο σερί τις ΑΕΚ ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά και έτρεξε σερί 11-0 για το 39-41 του 22′ με τον Στίβεν Γκρέι να « «πυροβολεί» αδιακρίτως. Η «Ένωση» έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά κατάφερε να απάντησει άμεσα με δικό της επιμέρους 13-4(52-45 στο 26′) με τους 5 από τους 13 πόντους να ανήκουν στον Μάρκους Σλότερ. Το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι πολύ γρήγορα με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια εκατέρωθεν.

Ο Ρέι έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με λει-απ στη λήξη και διαμόρφωσε το 62-60 του 30′. Από εκεί και πέρα ακολούθησαν εκατέρωθεν μικρά σερί με την « μπίλια» να δείχνει την «Βασίλισσα» στο 37′(77-72).Ομως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μεγάλα σουτ των Χάτσερ και Γκρέι ισοφάρισαν σε 79-79 στο 39′.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση και η ΑΕΚ πήρε «κεφαλι» πέντε πόντων(84-79 στο 42′), όμως και πάλι δεν κράτησε την ψυχραιμία της στα κρίσιμα λεπτά με πρώτο και καλύτερο τον Παπαθεοδώρου που αποβλήθηκε για τις έντονες διαμαρτυρίες στους διαιτητές. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» και η ομάδα των Δυτικών προαστίων επέστρεψε και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα.

Το παίχνιδι βρέθηκε και πάλι στην ισοπαλία(86-86 με 46” να απομένουν), όμως ο Κιθ Λάνγκφορντ έδειξε την κλάση του και με σουτ μέσης απόστασης, μετά από χαμένη βολή και επιθετικό ριμπάουντ, έγραψε το 86-89. Στη συνέχεια, ενά …σκοτωμένο τρίποντο του Χάτσερ έφερε και πάλιτο παιχνίδι στα ίσα(89-89).

Στα 6”, ο Λάνγκφορντ πήγε στις βολές αλλά έχασε την δεύτερη(90-89) και ο Σκούτσι Σμιθ έτρεξε στον αιφνιδιασμό και λόγω της απίστευτης αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων πέτυχε το νικηφόρο λέι-απ με 0.9 δεύτερα να απομένουν.

Τα δεκάλεπτα:19-20, 39-30, 62-60, 79-79, 89-91(παρ.)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (1), Σαντ Ρος 6 (1), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1), Ρέι 18  (1), Σλότερ 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (2), Μπλέικ , Μόρισον 10, Σαλούστρος 5, Σκορδίλης, Χάτσερ 20 ( 5), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Κίνγκσλεϊ 12.