Τεράστια νίκη για το Περιστέρι, το οποίο χάρη σε βολή του εξαιρετικού Μωραΐτη στα 2” δευτερόλεπτα και του χαμένου σουτ του Love, επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 68-67, σε ένα ματς που θύμισε την αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο. Έτσι οι Πρίγκιπες της Δυτική Όχθης ανέβηκαν στο 8-8 κι έκαναν σπουδαίο βήμα για την αποφυγή της 7ης ή της 8ης θέσης στα play-off.  Από την άλλη ο Δικέφαλος επέστρεψε από το -14 και προηγήθηκε με 6 λίγο πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει,  κι έτσι γνώρισε την δεύτερη ήττα από τον ΓΣΠ κι έπεσε στο 7-8.

Κορυφαίος για του γηπεδούχους ο clutch Μωραΐτης με 12 πόντους κι 10 ασίστ, έχοντας βοήθεια από τους Χρηστίδη και Gielo με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ο μοιραίος Love είχε 12 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Jones και Greene με 15 πόντους έκαστος.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έβγαλαν δύο εντυπωσιακές alley-oop φάσεις και πήραν προβάδισμα με 6 πόντους (10-4). Η συνέχεια ήταν διαφορετική με τους Θεσσαλονικείς να απαντάνε με ένα σερί 0-11, έχοντας ως ηγέτη τον Jermaine Love. Οι Ασπρόμαυροι εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-21.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στις αρχές της 2ης περιόδου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους παίκτες του Λυκογιάννη να έχουν οριακό προβάδισμα (26-27). Έκτοτε όλα άλλαξαν, αφού οι Περιστεριώτες έσφιξαν πάρα πολύ την άμυνά τους ενώ στην επίθεση με ηγέτη τον Σαλούστρο πέτυχαν 15 αναπάντητους πόντους και το 26-27  μετατράπηκε σε 41-27. Εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 41-30 χάρη σε ένα buzzer-beater του Γιάνκοβιτς από τα 9μ.

Mε αλλεπάλληλα τρίποντα  των δύο ομάδων η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα, μέχρι να τρέξει ένα μικρό 0-5 ο ΠΑΟΚ και να μειώσει στους 6 (47-41). Οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και όντας αποτελεσματικοί στην άμυνα διαμόρφωσαν το 53-41, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πλησιάσουν.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έβαλε στην μέγγενή του τον ΓΣΠ, αφήνοντας το χωρίς καλάθι για πάνω από έξι λεπτά, με συνέπεια να προσπεράσει με 57-61 και να ολοκληρώσει ένα επιμέρους σκορ 0-16. Οι Κυανοκίτρινοι βρήκαν σκορ με τον Μωραΐτη, ωστόσο οι Ασπρόμαυροι δεν πτοήθηκαν και ξέφυγαν με 59-65, έχοντας ως πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα… τον φευγάτο Jones. Οι Περιστεριώτες ανέκτησαν το momentum, διότι ισοφάρισαν τον ΠΑΟΚ  (65-65), ενώ ο κομβικός Jones αποβλήθηκε με 5 φάουλ.

Στην συνέχεια η ισοπαλία στο σκορ παρέμεινε ενώ ένα επιθετικό ριμπάουντ του Gray στα 15” έδωσε την δυνατότητα στον Μωραϊτη να κερδίσει ένα ζευγάρι βολών στα 2” πριν το τέλος. Εκείνος ευστόχησε στην 2η, με τον ΠΑΟΚ να έχει την δική του ευκαιρία με τον Love, όμως εκείνος αστόχησε σε δίποντο κι έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια τεράστια επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67