Ένα συναρπαστικό ματς έγινε σήμερα στο Ιβανώφειο, με το Περιστέρι να βρίσκει 3 τεράστια τρίποντα στο φινάλε και με μπροστάρη τον ΜcCree πέρασε επικράτησε με 79-76 του Ηρακλή και νίκησε για 4η σερί χρονιά στη Θεσσαλονίκη.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά μοιρασμένο, με τις 10 αλλαγές στη σκυτάλη του προβαδίσματος και τις 4 ισοπαλίες να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.
Το Περιστέρι κατάφερε προς το τέλος να φτάσει στη μεγαλύτερη μέχρι τότε διαφορά, το +4 (15-19), μετά από δύσκολο goal foul του Moreira, αλλά ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει στον πόντο με μια spin move του Κουζέλογλου (7 πόντοι) και 1-2 βολές του Woolridge κλείνοντας στο -1 (18-19).

Στα ίδια μέτρα και σταθμά συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους όμως, να εκκινούν πολύ καλύτερα και με ένα ηχηρό 3-10 σερί κατάφεραν να φτάσουν δις στο +8 (23-31), με ένα τρομερά δύσκολο lay up του Miller (14 πόντοι) μπροστά στα υψωμένα χέρια του Lynch.
Από εκείνο το σημείο όμως, και μετά, ο σύλλογος του Θανάση Σκουρτόπουλου έσφιξε την αμυντική του υπόσταση και με μπροστάρη τον Douglas (14 πόντοι, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα) κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά αρκετές φορές στο καλάθι (δύο στους 2, μια στους 3, μια στον 1), με το τρίποντο του Κουζέλογλου να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου στο 38-39.

Μετά την ανάπαυλα, το Περιστέρι έμοιαζε ικανό να πάρει μια μεγάλη νίκη, με την αρμάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να βρίσκει συνεχόμενα λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να φτάνει δις στο +9 (47-56) στα μέσα της τρίτης περιόδου.
Τότε, ο Ηρακλής όμως, έδρασε καλύτερα και τρέχοντας ένα 17-8 σερί κατάφερε να μειώσει μεχρι και τους 3 λίγο πριν το φινάλε (58-61), με μπροστάρηδες τους Taylor και Douglas που πέτυχαν 9 συνολικά πόντους.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος εκκίνησε πολύ άστοχα για τις 2 ομάδες, που είχαν πετύχει μόλις 8 πόντους με 18% μόλις κοινής ευστοχίας -μαζί με 6 λάθη- μέχρι το 34′, με τον Ηρακλή ωστόσο να μειώνει μετά από εξαιρετική πάσα του Turner στο κόψιμο του Douglas στους 3 (65-68).
Στη συνέχεια, 2 ασίστ του Αγραβάνη -μια από επαναφορά και μια από κλέψιμο στον Miller– έφεραν 2 εύκολα καλάθια για τον Γηραιό, που μείωσε στον πόντο (69-70), ενώ λίγο αργότερα από screen assist του Lynch, o Douglas ευστόχησε από το mid range για το 71- 70 φτάνοντας τους 25 προσωπικούς.

Δύο λεπτά πριν το τέλος, ο ασταμάτητος Ian Miller διορθώνει όμως το περασμένο λάθος του και με δύσκολο τρίποντο από την κορυφή, έδωσε ξανά το πλεονέκτημα με 71-73 στους Αθηναίους, με τον McCree να τον διαδέχεται με νέο τρίποντο από τη δεξιά γωνία μπροστά στο υψωμένο χέρι του Αγραβάνη για το 71-76!

Με 38” στο ρολόι, ο Taylor πέτυχε νέο τρίποντο και μείωσε στους 3, αλλά ο McCree με νέο μακρινό σουτ «σκότωσε» τον Ηρακλή (74-79)!

Για τους νικητές, οι κορυφαίοι ήταν οι Miller με 20 πόντους (7-14 σουτ, 2-4 τρίποντα), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και Petteway με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Για τους ηττημένους, ξεχώρισαν κυρίως οι Douglas με 27 πόντους (11-19 σουτ, 3-10 τρίποντα), 5 ασίστ και 6 κλεψίματα, και Κουζέλογλου με 10 πόντους (όλοι στο πρώτο μέρος) κα 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.

Ιστορικά στοιχεία (από 2001):

-Το Περιστέρι μετράει 4 σερί νίκες στη Θεσσαλονίκη επί του Ηρακλή (συνολική διαφορά πόντων: +27).

-Σε 8 αναμετρήσεις για τη Basket League στη Θεσσαλονίκη, το Περιστέρι μετράει 4 νίκες.

-Σε 17 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, το Περιστέρι 10 νίκες, αλλά και 6 στα τελευταία 7.