Με σοβαρότητα και απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού σήμερα στο “PAOK Sports Arena”, ο ΠΑΟΚ επικράτησε επί του Περιστερίου με 85-66 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Έτσι, ο “Δικέφαλος του Βορρά” ανέβηκε στο 12-8, “πιάνοντας” την 5αδα του βαθμολογικού πίνακα, εν αντιθέσει με την ομάδα των “Δυτικών Προαστίων” που υποχώρησε στο 10-11.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές στις πρώτες τους επιθέσεις, με αποτέλεσμα να υπάρξουν γρήγορα αρκετά λάθη και βεβιασμένες προσπάθειες. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ “ξεκόλλησε” πιο γρήγορα από το Περιστέρι και με δυο προσπάθειες των Love και Καμπερίδη προηγήθηκε με 6-3. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στην αναμέτρηση, η ομάδα των “Δυτικών Προαστίων” πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-13 χάρη σε ένα τρίποντο του Mc Lean.

Στη συνέχεια όμως, ο “Δικέφαλος του Βορρά” “ανέβασε στροφές” παίζοντας εξαιρετική άμυνα με πίεση στα τέσσερα τέταρτα του γηπέδου. Ο Carter με ένα εύστοχο τρίποντο περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου έβαλε μπροστά την ομάδα του με 4 πόντους διαφορά (19-15). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι οι Θεσσαλονικείς με ένα καλάθι του Beech “έκλεισαν” την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15).

2ο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε πιο “ζεστά” στο παρκέ και με δυο προσπάθειες από τον Σκορδίλη και τον Gutiérrez, ο πρώτος μέσω του “low post” και ο άλλος με τρίποντο, έδειξε τις “διαθέσεις” της. Στη συνέχεια βέβαια, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με τη σειρά της “έσφιξε” την άμυνά της περιορίζοντας αρκετά τα γκαρντ του Περιστερίου. Ένα δίποντο του Konate έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 6 πόντους διαφορά (28-22) στο 14′, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην τα παρατούν.

Παρά τα αρκετά λάθη που ήδη είχαν κάνει, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο “ορεξάτοι” στο παρκέ σε σχέση με την αρχή του ματς. Με ένα δίποντο του Σαλούστρου, το Περιστέρι μείωσε στους 3 πόντους (28-25), ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει παραπάνω. Με πρωταγωνιστή τον Jermaine Love, οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 10-0, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά σε διψήφια πλέον νούμερα (38-25). Με τον Gutiérrez να προσπαθεί και τον Petteway να δημιουργεί, το μόνο που κατάφερε το Περιστέρι ήταν να μειώσει στους 8 πόντους (42-34) για το φινάλε του πρώτου μέρους.

3ο δεκάλεπτο

Οι Θεσσαλονικείς στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, είδαν τον Malcolm Griffin να κυριαρχεί στην επίθεσή τους. Τόσο με το σκοράρισμά του, όσο και με τη δημιουργία του, ο Αμερικανός γκαρντ είχε “λύσεις” για την ομάδα του και με ένα εύστοχο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (52-38) με το πέρασμα του πρώτου τρίλεπτου στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο όχι μόνο δεν “χαλάρωσαν”, αλλά “πάτησαν το πόδι” ακόμη περισσότερο στο “γκάζι”.

Με ατομική προσπάθεια του Griffin, o “Δικέφαλος” “άγγιξε” τους 20 πόντους διαφορά στο σκορ (57-38). Η ομάδα των “Δυτικών Προαστίων” πάλεψε με κύριους εκφραστές στην επίθεσή της τους Σαλούστρο, Petteway και Gutiérrez, μειώνοντας στους 11 πόντους (57-46) και ανεβάζοντας την ψυχολογία της εν όψει της συνέχειας. Ωστόσο αυτό δεν ήταν τίποτε άλλο πέρα από “αναλαμπή”. Το “συγκρότημα” του coach Λυκογιάννη με εξαιρετική άμυνα, αλλά και με πολλές λύσεις σήμερα στην επίθεσή του “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο στο +19 (70-51).

4ο δεκάλεπτο

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Περιστέρι δεν βρήκε ποτέ την ψυχολογία και την όρεξη για την μεγάλη ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και στις δυο πλευρές του γηπέδου, κάνοντας “επίδειξη δύναμης”. Ο “Δικέφαλος” κρατούσε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και μάλιστα περίπου 5 λεπτά πριν από το τελικό σφύριγμα με ένα τρίποντο του “καυτού” σήμερα Beech πήγε το σκορ στο +25 (77-52).

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δυο ομάδες μάλιστα να περνούν στο παρκέ και τους νεαρούς τους παίκτες για να πάρουν και αυτοί την “ευκαιρία” τους. Έτσι λοιπόν, ο ΠΑΟΚ σε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε στο τέλος άνετα με το εμφατικό 85-66.

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές σήμερα ξεχώρισε ο Beau Beech, ο οποίος “σταμάτησε” στους 17 πόντους και τα 7 ριμπάουντ, ευστοχώντας 3 φορές επίσης πίσω από τη γραμμή του 6,75 μέτρων. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Malcolm Griffin, που σημείωσε 15 πόντους, όσους πρόσθεσε και ο Elston Turner. Αρκετά θετική ήταν και η εμφάνιση του Jermaine Love, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, για το Περιστέρι ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Terran Petteway, ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Χρήστος Σαλούστρος, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους και “κατέβασε” 7 ριμπάουντ. Τέλος, θετική ήταν και η εμφάνιση του Jorge Gutiérrez, ο οποίος πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66

Δείτε αναλυτικά τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Το  φύλλο αγώνα

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 85-66

Διαιτητές: Χ. Σχινάς, Β. Τσαρούχα, Κ. Πουρσανίδης
Δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66
ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Beech 17 (3), Konate 8, Love 14 (1), Griffin 15 (1), Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης 2, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 4, Παπαντωνίου 4, Carter 4 (1), Turner 15 (3).
Περιστέρι (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Σκορδίλης 4, Petteway 18 (3), Τσαϊρέλης 8, Βησσαρίου, Ford 4, Σαλούστρος 11 (1), Τόλα 1, Mc Lean 4 (1), Jones 5, Crockett, Μάντζαρης 1, Gutiérrez 10 (2).