Με ισοπαλία (!) έκλεισαν τις φιλικές τους φετινές υποχρεώσεις οι ΠΑΟΚ και Λάρισα, που έμειναν στο 84- 84 σήμερα (25/9) στο Κλειστό του PAOK Sports Arena της Θεσσαλονίκης, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο +6 μόλις 2 λεπτά πριν το απόλυτο φινάλε (80-74)!

Το ματς ήταν κοντά στο σκορ από τη στιγμή της έναρξής του, με τον Δικέφαλο του Βορρά όμως να καταφέρνει να ξεφεύγει ακόμα και με 11 πόντους (41-30) 2.5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι αυτός που ήλεγχε τα ηνία της αναμέτρησης και παρά το γεγονός πως δέχθηκε 24 πόντους στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να πετύχει άλλους τόσους και ο ίδιος, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας του στους 8 (65-57).

Στο τέταρτο και ύστατο δεκάλεπτο όμως, η Λάρισα αποδείχθηκε για ακόμα μια φορά στην τρέχουσα off- season κακός δαίμονας για τον οργανισμό της συμπρωτεύουσας, αφού σκοράροντας 26 ολόκληρους πόντους (2.6 ανά λεπτό) κατόρθωσε να ισοφαρίσει και να κλείσει δίχως ήττα στο τελευταίο του φιλικό.
Οι Θεσσαλοί μάλιστα, πέτυχαν 10 πόντους στα τελευταία 2 αγωνιστικά λεπτά (δέχθηκαν 4) και επέστρεψαν από το -6 του 38′!

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-33, 65-57, 84-84

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 1, Love 13 (1), Griffin 11 (1), Καμπερίδης Μ. 4, Καμαριανός, DiLeo 7 (1), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 16 (4), Carter 6 (1), Jones 10, Τολιόπουλος 12 (3), Γιάνκοβιτς 2, Ogbeide 2.

ΛΑΡΙΣΑ: Washington 14 (2), Threatt 9 (1), Krubally 16 (1), Τσαϊρέλης 14, Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Ζάρας 5 (1), Fortune 8 (2), Span 5 (1), Καράμπελας 13 (3).