Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Πανιώνιο να μην αφήνει τον Προμηθέα να ξεφύγει στο σκορ δείχνοντας από νωρίς διάθεση να παλέψει και τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εντυπωσιακά άστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο, μετρώντας μόλις 1/8 τρίποντα, γεγονός που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η ομάδα της Ν. Σμύρνης, αφού με τον Σάμουελς να είναι η αιχμή του δόρατος επιθετικά κατάφερε να προηγείται στο σκορ κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 15-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, πιο εύστοχοι στα σουτ από τα 6,75 ενώ παράλληλα αύξησαν την αμυντική τους πίεση παίζοντας ένα «zone press» το οποίο απέφερε καρπούς αφού οι «κυανέρυθροι» δυσκολεύονταν να περάσουν τη μπάλα στο ζωγραφιστό, κατ’ ουσίαν δηλαδή στον Σάμουελς. Κάπως έτσι οι Πατρινοί έτρεξαν ένα σερί 10-0, όμως ο Βεργίνης έδωσε το…προσωρινό φιλί της ζωής στην ομάδα του με τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, με το σκορ εν τέλει να καταλήγει στο 41-35.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με τρομερή εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο πεντάλεπτο, κατάφερε με ένα σερί 9-0 να περάσει μπροστά στο σκορ (48-49). Η συνέχεια όμως του δεκαλέπτου δεν ήταν ανάλογη αφού μετά από τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Γιατράς, ο Προμηθέας πήρε τα πάνω του και μέσα από την πολύ καλή του άμυνα, με πολλά κλεψίματα, έβγαλε αιφνιδιασμούς και μέσω του Χολ ο οποίος έτρεχε την ομάδα, ήταν σειρά τους να τρέξουν το δικό τους σερί 9-0 ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα (69-55 η μέγιστη στην εν λόγω περίοδο).

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει και έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα τρίποντο που έριξε την διαφορά στους 11, 69-58.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου οι Νεοσμυρνιώτες δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με την διαφορά να πέφτει ακόμα και στους 5, με το Ντουρέν να αναλαμβάνει  δράση, παίρνοντας τα ηνία από τον Σάμουελς (ο οποίος ήταν στον πάγκο) και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε σημαντικά στο να μην ξεγύγουν οι γηπεδούχοι. Η συνέχεια όμως ήταν “déjà vu” με αυτήν την 3ης περίοδου. Οι Πατρινοί πήραν τα πάνω τους, δεν άφησαν χώρους στους αντιπάλους τους να περάσουν τη μπάλα στον Σάμουελς όταν επέστρεψε στο παρκέ, αφού μαζί με αυτόν, πέρασε και από την άλλη μεριά ο Έλις ο οποίος δεν τον άφησε να …πάρει ανάσα με την βοήθεια όμως και των συμπαικτών του (double team) κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση δίνοντας ώθηση στην ομάδα του να τελειώσει το ματς, με το τελικό σκορ να είναι 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 26-16, 28-23, 18-18

Προμηθέας (Γιατρά): Λούποβι, Κασελάκης 13 (2) Κατσίβελης 2 Ρόμπινσον 18 (3), Έλις 13 Χολ 23 (3), Αγραβάνης 14 (3), Κολιός, Φιέλερ 2, Μπόγρης 2 Μαντζούκας, Μπαζινας.

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 14 (2), Βεργίνης 9 (1), Καμπερίδης, Σάμουελς 19 (2), Λαμπρόπουλος 6 Μακ Γκιλ 7 Λι 8 Καρακεχαγιάς 3 (1), Πέτροβιτς 6 (1), Μαραγκίδης, Καμαριανός 4, Τζουγαράκης.