Το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί στην ιστορία της ΑΕΚ έλαβε τέλος έπειτα από 428 ημέρες στο Λαύριο! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν ανώτερη για 40 λεπτά και επικράτησε καθαρά και δίκαια της Ένωσης με 78-70, σταματώντας το νικηφόρο σερί της στο 21-0. Παράλληλα, έσπασε και το δικό της ρεκόρ στη Basket League, καθώς έφτασε τις 5 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα μετά το αρχικό 0-3.

Ο Tyson Carter (19 πόντοι), ο Βασίλης Μουράτος (15 πόντοι, 5 ασίστ) και ο Glenn Cosey (13 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων (5-3), οι οποίοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 13-6 (στο 5’) και είχαν σχεδόν σε όλο το ματς το προβάδισμα, φτάνοντας έτσι στη 2η νίκη τους σε 10 αναμετρήσεις με την ΑΕΚ.

Στην αντίπερα όχθη, ο ασταμάτητος Yanick Moreira πέτυχε 20 από τους 30 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και ήταν μαζί με τον Keith Langford (20 πόντοι) οι κορυφαίοι της ΑΕΚ (6-1), η οποία αγνοούσε την ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα από τις 27 Οκτωβρίου 2019 στο Ρέθυμνο. Στο Λαύριο, πάντως, δεν την δικαιούταν, καθώς είχε το προβάδισμα όλα κι όλα 17 δευτερόλεπτα στο παιχνίδι!

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ Η ΑΕΚ

Συγκεκριμένα, οι “κιτρινόμαυροι” προσπέρασαν στο σκορ για μία και μοναδική φορά με 29-30 στο 18’, έχοντας ανατρέψει το 19-10 του 9’, με τον Moreira να σημειώνει 12 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του! Το προβάδισμα της ΑΕΚ δεν διήρκεσε πάντως πάνω από μία φάση. Οι γηπεδούχοι το ανέκτησαν άμεσα και παρότι δεν μπόρεσαν ποτέ να δημιουργήσουν μία διαφορά μεγαλύτερη των 6-8 πόντων, έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι, με “όπλο” την αθλητικότητα τους, απέναντι σε μία ΑΕΚ που βρέθηκε σε κακή βραδιά επιθετικά, ειδικά από μακρινή απόσταση (2/13 τρίποντα).

Η ομάδα του Σερέλη έλεγξε παράλληλα τα ριμπάουντ (40-34), είχε καλύτερη δημιουργία (18/9 η αναλογία ασίστ/λαθών, έναντι 15/12 της ΑΕΚ) και προ πάντων έβρισκε πάντα τα μεγάλα σουτ, σαν το τρίποντο του Μουράτου που έκανε το σκορ 69-60 στο 37’. Το Λαύριο ανέβασε τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια τιμή στο τελευταίο λεπτό (76-66), διασφαλίζοντας τη μεγάλη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 58-54, 78-70

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Carter 19 (3), Evans 8 (7 ριμπάουντ), Μουράτος 15 (4/6 δίποντα, ½ τρίποντα, 5 ασίστ), Diallo 8 (6 ριμπάουντ), Davis 5 (1), Cosey 13 (2), Savage 3 (6 ριμπάουντ), Περσίδης 4, Γερομιχαλός 3 (1), Μαστρογιαννόπουλος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Langford 20 (6/11 δίποντα, 8/11 βολές, 0/4 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος, Ζήσης (5 ασίστ), Μαυροειδής 2, Moreira 30 (13/18 δίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Maciulis 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (1), Γκίκας 4, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος 1, Kingsley.