Ένα συναρπαστικό ματς έλαβε χώρα το απόγευμα του Σαββάτου στη Νίκαια, με τον τοπικό Ιωνικό -αν και είδε το υπέρ του +17 στην τρίτη περίοδο να ανατρέπεται- κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση του Άρη με 93-83, έχοντας ως απρόσμενο MVP τον Κολοβέρο!

Η πρώτη περίοδος εκκίνησε με τις 2 ομάδες να ακολουθούν διαφορετικούς δρόμους ευστοχίας, με τον Άρη να ξεκινάει εξαιρετικά άστοχα σκοράροντας μόλις 4-15 σουτ και 1-6 τρίποντα (και 0 ασίστ) μέχρι και το 7′, διάστημα κατά τα οποίο ήταν λογικώς πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους (25-13).
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 5 αναπάντητους πόντους μέχρι και το φινάλε και μείωσαν σε 25-18, παίρνοντας ψυχολογία εν όψει συνέχειας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, που με ένα τρομερό σερί της τάξης του 11-2 μέχρι και τα μισά της περιόδου κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια κλίμακα στη διαφορά τους με κύριο όπλο την επιθετική τους ραψωδία αλλά και ποικιλία -με 5 παίκτες να σκοράρουν τουλάχιστον 6 πόντους μέχρι και το ημίχρονο!
Από την άλλη μεριά, οι Θεσσαλονικείς εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι τόσο στα δίποντα (5-12) όσα και στα τρίποντά τους (1-5), με τον Ιωνικό να φτάνει δις στο +15 και να κλείνει το σκορ στο 48-33 με το δεύτερο τρίποντο του Νίκου Χουγκάζ (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Η κατάσταση φαινόταν να κινείται σε πανομοιότυπα πεδία και στις απαρχές του δεύτερου μέρους, όπου ο Ιωνικός κατάφερε να ξεπεράσει ένα σύντομο 0-6 του Άρη και να φτάσει μέχρι και το +17 (58-41).
Οι φιλοξενούμενοι όμως, άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους από εκείνο το σημείο και μετά, και μάλιστα κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά και σε μονοψήφια νούμερα (60-51).
Δεχόμενοι μάλιστα μόλις 5 πόντους στα τελευταία 4 λεπτά, τη σταθεροποίησαν σε μονοψήφια απόχρωση, μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο όντας πίσω με 9 (63-54).

Εκεί, ο Άρης με τρίποντο του Cowan έριξε τη διαφορά και στους 4 (63-59) για πρώτη φορά μετά την αρχή της δεύτερης περιόδου.

Το μομέντουμ του αγώνα είχε αλλάξει για τα καλά, με τον Hanlan να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο mid range για το 67-64 στο 34.5 -με τον Χουγκάζ να αστοχεί σε ακόμα μια επίθεση στο τέλος του shot clock- κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Πουλιανίτη να ισοφαρίσει με ελεύθερο τρίποντο από την αριστερή γωνία λιγα δευτερόλεπτα αργότερα (67-67), με το σκορ του δεκαλέπτου να αγγίζει το 4-12!

Ο Γόντικας έχασε στη συνέχεια ένα εξ επαφής lay up κάτω από το καλάθι των «κίτρινων», που με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Cowan, πέρασε και μπροστά με 67-70 στο 36.5′!
Λίγο αργότερα, ο Έλληνας «ψηλός» ήταν εκεί ομως για να πετύχει ένα follow καλάθι, για να δώσει το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του με 74-73 -παρά τις 2 άστοχες βολές του German σε αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο ίδιος.

Ο Julston όμως, με ένα τρομερά δύσκολο τρίποντο έστειλε τον Άρη ξανά στο +3 (74-76), φτάνοντας τους 20 πόντους!
Ο German όμως, λύτρωσε τον Ιωνικό με σούπερ τρίποντο από την κορυφή με 39” στο ρολόι.

Ο Lockett όμως, στην επόμενη φάση, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πήγε στη γραμμή των βολών, ευστοχώντας μονάχα στη μια, ισοφαρίζοντας σε 77-77 με 28” για το τέλος και τη μπάλα στα χέρια των γηπεδούχων -σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν στην παράταση οι 2 ομάδες μετά την αποτυχία των German και Αθηναίου να σκοράρουν.

Ο Κολοβέρος όμως, ήταν απίθανος στην παράταση και με 5 πόντους από τους 7 της ομάδας του στα 2.5 πρώτα λεπτά φάνηκε να τελειώνει το ματς (84-77).
Ο μικρός έκανε ένα φοβερό παιχνίδι με 21 πόντους (4-5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής μέχρι τότε!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77
Η παράταση: 93-83