Σε ένα παιχνίδι όπου ξεχώρισε η αλά… ΝΒΑ κόντρα μεταξύ των German και Moody, η Λάρισα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ιωνικού Νικαίας με 89-84 και να φτάσει τις 3 συνεχόμενες νίκες στη φετινή Basket League!

Ουσιαστικά, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το ημίχρονο, με τους Θεσσαλούς να μπαίνουν… φουριόζοι μετά την ανάπαυλα και με ένα επιβλητικό 0-14 σερί να φτάνουν μέχρι και το +19 λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου (52-71)!
Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να φτάσουν στην ολική ανατροπή -μειώνοντας μέχρι και τους 4 πόντους (79-83) με καλάθι του Κολοβέρου στο 39′- αλλά δεν τα κατάφεραν εν τέλει…

Οι Αμερικανοί Husdon και Moody ήταν σε απίθανο φεγγάρι και τελείωσαν το ματς με 42 κοινούς πόντους αλλά και 12-24 σουτ/ 4-7 τρίποντα, με τα γεμάτα παιχνίδια των Krubally, Green, Τσαϊρέλη και Παπαντωνίου να παίζουν επίσης σημαντικό ρόλο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ανήκουν σίγουρα τα παράπονα μερίδας οπαδών των γηπεδούχων τόσο προς τη διαιτητική τριάδα της συνάντησης όσο και προς το πρόσωπο του Segura για τις επιλογές του αλλά και το φραστικό επεισόδιο του τελευταίου με τον German (20 πόντοι, 8-16 σουτ, 4-9 τρίποντα)…

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.