Απίθανα πράγματα έγιναν στο Ιβανώφειο στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Basket League. Ο Ηρακλής λίγο έλειψε να βγάλει τα μάτια του απέναντι στον Ιωνικό, εντούτοις κατάφερε στο τέλος να πάρει το ροζ φύλλο με 89-84 και να σημειώσει τη 2η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου πέτυχε 17 από τους 23 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με την κυανόλευκη φανέλα, όντας μαζί με τον Toney Douglas (25 πόντοι) οι οδηγοί του Ηρακλή (3-6) σε όλο το παιχνίδι. Ο “γηραιός” σούταρε συνολικά με ποσοστό 52%, είχε 14/23 τρίποντα (πολύ πάνω από 27,9% που έχει στο πρωτάθλημα) και προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 22’ (53-32). Κι όμως το έκανε ντέρμπι. Ας όψονται τα 17 λάθη του…

Ο Eugene German (27 πόντοι) ήταν κάκιστος για ένα ημίχρονο, πήρε όμως μπροστά στο 2ο ημίχρονο και μαζί του ανέβηκε όλος ο Ιωνικός (3-6). Η ομάδα της Νίκαιας πέτυχε 26 πόντους από λάθη αντιπάλου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά τρεις φορές μέχρι τον έναν πόντο στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο ο German δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο της ισοφάρισης 4’’ πριν από τη λήξη, με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να υποστεί τη 12η ήττα σε 13 επισκέψεις στο Ιβανώφειο.

Ο Ηρακλής μπήκε νωθρά στο γήπεδο (3-7 στο 2’), ωστόσο βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ιδιαίτερα με τα σουτ από την περιφέρεια, ελέγχοντας έτσι πολύ γρήγορα το παιχνίδι. Στο 5’ ανέκτησε το προβάδισμα με 10-9 και στο 2ο δεκάλεπτο άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Η ομάδα του Κώστα Μέξα έκανε το σκορ 29-19 στο 13’ και ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (49-32) και 9/14 τρίποντα, την ώρα που ο Ιωνικός σούταρε με ποσοστό 30% εντός πεδιάς.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο, κατά το οποίο ο Ηρακλής ξέφυγε με 53-32 στο 22’ και διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα για πολλή ώρα. Μέχρι που χαλάρωσε και ο Ιωνικός το εκμεταλλεύτηκε, κάνοντας ένα σερί 0-11, με το οποίο έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους στο 32’ (69-59). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν για κάμποσα λεπτά τον Ιωνικό να πλησιάσει περισσότερο, αλλά έκαναν απανωτά λάθη στο φινάλε και με δύο διαδοχικά τρίποντα του German το σκορ έγινε 51-50 με 44,7’’ να απομένουν!

Εν τέλει η ευστοχία του Ηρακλή από τη γραμμή των βολών, τον γλίτωσε από την αυτοχειρία. Κι ας είχε μόλις 9/14 μέχρι το τελευταίο λεπτό… Ο Douglas και ο Σταμάτης είχαν μαζί 8/8 στα τελευταία 41’’ (από 4/4 έκαστος), βοηθώντας τους “κυανόλευκους” να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84

Ηρακλής (Μέξας): Σταμάτης 7 (1), Garrett 6, Αγραβάνης 7 (1), Κουζέλογλου 23 (5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Douglas 25 (1/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές) – Woolridge 7, Σκορδίλης 5 (9 ριμπάουντ), Taylor 6 (1), Χαριτόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).

Ιωνικός (Segura): Mustafa 11 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), German 27 (7/10 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αθηναίου 10 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Γόντικας 10 (8 ριμπάουντ), Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ) – Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Γκιουζέλης 7 (1), Rice 13 (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές).