Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι Ντεκόζι με 20 και Γερομιχαλός με 16 πόντους. Από το Ρέθυμνο εξαιρετικός ήταν ο Φράνκαμπ με 26 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο,το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Ντεκόζι στην επίθεση ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0.Στην συνέχεια το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα και απάντησε με ένα δικό του 6-0. Το Ρέθυμνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό όντας πολύ εύστοχο στην επίθεση με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +7(15-22) με κύριο εκφραστή στις επιθέσεις τον Χριστοδούλου.Το Λαύριο αντέδρασε προς το τέλος του δεκαλέπτου μειώνοντας σε 24-19.

Στην δεύτερη περίοδο το Λαύριο έβγαλε αντίδραση επιθετικά με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί 7-0 από το 28-31 και να προηγηθεί με 35-31. Οι γηπεδούχοι έμειναν στον ίδιο ρυθμό αυξάνοντας και άλλο την διάφορα με 46-39 προς το τέλος του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο λεπτό οι Κρητικοί μείωσαν σε 48-43 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες οι μεν γηπεδούχοι με σκορ κοντά στο καλάθι οι δε φιλοξενούμενοι με μακρινά σουτ. Στην συνέχεια με πρωταγωνιστή τον Γερομιχαλό άνοιξε την διαφορά το Λαύριο με 66-55 στο 37′.Το Ρέθυμνο ωστόσο έβγαλε αντίδραση με τον εξαιρετικό Φράνκαμπ να μειώνει σε 71-66 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο ανέβασε ρυθμούς και με πρωταγωνιστή τον Γουότσον αύξησε την διαφορά στους εννέα με 79-70 στο 34′.Σε εκείνο το σημείο όμως ο Φράνκαμπ ξαναχτύπησε με πέντε μαζεμένους πόντους με αποτέλεσμα να μειώσει στο καλάθι 79-77 στο 37′.Στα τελευταία λεπτά το Λαύριο με οδηγό την άμυνα του οδήγησε το Ρέθυμνο σε βεβιασμένες επιθέσεις με αποτέλεσμα να πάρει την νίκη με 86-78.

Δεκάλεπτα: 19-24,48-43,71-66,86-78.