Νίκη, σκορ και θέαμα συνδύασε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Λάρισα έπειτα από το εύκολο 110-68 για την 6η αγωνιστική της Α1. Οι «πράσινοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης και πέραν της νίκης είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα κατά την διάρκεια της αναμέτρησης. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τόμας – Ράϊς που σημείωσαν αμφότεροι από 14 πόντους. Ο Τζόνι Μπερχανιμέσκελ με 20 πόντους διακρίθηκε από την πλευρά των γηπεδούχων.

Ο αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να επιβάλει από νωρίς τους δικούς του κανόνες στην αναμέτρηση, πιέζοντας πολύ στην άμυνά του. Με τον τρόπο αυτό, ανάγκασε την Λάρισα σε λάθη και σε εκτέλεση επιθέσεων κάτω υπό δύσκολες προϋποθέσεις. Την ίδια ώρα, ο ίδιος προσπαθούσε διαρκώς να τρέξει στο γήπεδο και να δώσει έναν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Στο 6λεπτο το σκορ ήταν ήδη 7-14 υπέρ των φιλοξενούμενων ενώ όσο ο χρόνος κυλούσε η άμυνά τους γινόταν όλο και περισσότερο πιεστική, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βρει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Με ένα επιμέρους σκορ 11-3 και με πλουραλισμό σε εκτέλεση – δημιουργία, οι «πράσινοι» εκτόξευσαν την διαφορά στο +15(10-25, 01:35). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ 15-29 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με την διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων να γίνεται όλο και πιο έντονη πάνω στο παρκέ όσο ο χρόνος περνούσε. Ο Παναθηναϊκός παρά τις συχνές αλλαγές – δοκιμές που έκανε στην πεντάδα του συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, να διατηρεί υψηλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (14/17) – τρίποντα (6/14), αντίθετα με την Λάρισα που δυσκολευόταν να βρει επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Στο τετράλεπτο το σκορ ήταν ήδη 28-46(+18) υπέρ των φιλοξενούμενων. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στους 13(33-46) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του αντιπάλου του, ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις για να ανεβάσει πάλι την διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-54(+18). Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο Νικ Καλάθης στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε μόλις 4 λεπτά ενώ ο Παναθηναϊκός γενικά στο 20λεπτο είχε 18 ασίστ και 11 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η κυριαρχία – ανωτερότητα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στις δύο άκρες του παρκέ και την Λάρισα να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά, όμως δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό και το παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Οι «πράσινοι» συνέχισαν διάφορες δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα, δίχως να χάνουν τον έλεγχο του αγώνα ενώ σε αρκετές περιπτώσεις συνδύαζαν ουσία και θέαμα. Με αυτόν τον τρόπο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 33 (52-85) υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι έγινε περισσότερο ελεύθερο και οι άμυνες να χαλαρώνουν.  Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αμφότεροι δοκίμασαν αρκετά πρόσωπα και σχήματα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να συντηρεί και να διευρύνει την υπέρ του διαφορά στο σκορ και την Λάρισα να προσπαθεί να περιορίσει την έκταση της ήττας. Με αρκετή διάθεση για θέαμα και από τις δύο πλευρές, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 42 πόντους και για το τελικό 68-110 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-54, 52-85, 68-110