Τα παιχνίδια της Basket League πολλές φορές λειτουργούν και σαν (καλές) προπονήσεις για τους δύο “αιώνιους” ενόψει των υποχρεώσεων τους στην EuroLeague. Αυτό συνέβη για τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο, στο εξ αναβολής ματς για την 11η αγωνιστική της Basket League, όπου επικράτησε του Άρη με 87-76 και έφτασε τις 6 σερί νίκες και το 7-0 εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός (12-1) δημιούργησε από το 1ο ημίχρονο μία διαφορά 21 πόντων (30-51 στο 20’) και απλά… κρατήθηκε από αυτήν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, φτάνοντας έτσι στη 13η συνεχόμενη νίκη επί του Άρη σε αγώνες κανονικής περιόδου και τις 7 σερί στο Αλεξάνδρειο. Οι Vezenkov (18 πόντοι), McKissic (17 πόντοι) ήταν οι πιο… ορεξάτοι από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, την ώρα που οι Hanlan (35 πόντοι), Williams (14 πόντοι) ξεχώριζαν από πλευράς Άρη (5-8), που παρά τη μαχητικότητά του δεν απέφυγε τη 2η διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει από τα μέσα της 1ης περιόδου (7-18 στο 7’) και άνοιξε διάπλατα τη ψαλίδα στο σκορ κατά τη διάρκεια του 2ου δεκαλέπτου, όταν απομακρύνθηκε με 20-40 στο 16’ και με 30-51 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες πέτυχαν μόνο οκτώ πόντους στην 3η περίοδο, ωστόσο δεν απειλήθηκαν ποτέ από τον Άρη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν παράτησε πάντως ποτέ το παιχνίδι και μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά δύο φορές μέχρι τους επτά πόντους (68-75 στο 37’ και 73-80 στο 39’).

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87

Άρης (Καστρίτης): Cowan Jr. 7 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου, Williams 14 (3/9 τρίποντα), Hanlan 35 (4/10 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 λάθη), Κώττας 4 – Juiston 6, Καμάρας 2, Lockett 8.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 9 (2), Ντόρσεϊ 3 (1/4 τρίποντα), Fall 8, Veenkov 18 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπανικολάου 7 (1) – Λαρεντζάκης, Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Martin 8, Πρίντεζης 7 (8 ριμπάουντ), McKissic 17 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/5 βολές).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

* Στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε μία συμβολική κίνηση στη μνήμη του Άλκη Καμπανού, που δολοφονήθηκε σε ηλικία 19 ετών στην περιοχή του Χαριλάου. Οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες άφησαν λουλούδια σε μία φανέλα του Άρη με τον αριθμό “19”.