Μετά το προ ημερών τους ντέρμπι για την Α1 Γυναικών, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός συναντήθηκαν ξανά, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου αυτή τη φορά, και χάρισαν ένα σπουδαίο παιχνίδι με δυνατά συναισθήματα -με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν εν τέλει με 61-60 και να περνούν στην τετράδα του θεσμού!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα άστοχο και κοντά στο σκορ, με τον Δικέφαλο του Βορρά να παίζει σπουδαία άμυνα στην 2η περίοδο -όπου ανάγκασε τις φιλοξενούμενες σε μόλις 10 πόντους- και με την Stanley να είναι ασταμάτητη (10 πόντοι, 4-6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 επιθετικά) κατάφερε να κλείσει προπορευόμενος το αρχικό 20λεπτο με 26-24.

Μετά την ανάπαυλα, το παιχνίδι συνέχισε να είναι εξαιρετικά μοιρασμένο (30-26 στο 23′, 32-30 στο 24′, 36-37 στο 27′), με τις «ερυθρόλευκες» να εκτοξεύονται από το απόλυτο 0 από μακρινή απόσταση στο πρώτο μέρος (0-10) στο 67% (2-3) στην τρίτη περίοδο και με ένα 5-12 σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (41-44) -πριν η Παυλοπούλου ισοφαρίσει με το… καλημέρα στο 4ο.

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλύτερα από τους γηπεδούχους και πετυχαίνοντας 12 πόντους μέχρι και το 35ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί 4 φορές με 4+ πόντους διαφορά -με τις Plouffe και Tolefree να απαντούν στη μείωση στο -2 του ΠΑΟΚ δις.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» -που εκτελούσαν με 4-6 σουτ από την περίμετρο από το 20ο λεπτό- σημείωσαν ένα σημαντικό κανάλι με την Tolefree για το 56-60 27” πριν το φινάλε -παίρνοντας ένα ηχηρότατο προβάδισμα για την πρόκριση, η οποία και επιβεβαιώθηκε με τη μεγάλα τάπα της Plouffe στο τρίποντο της Παυλοπούλου στο φινάλε!

Για τις νικήτριες, που πλέον μετρούν 18-0 ανεξαρτήτως διοργάνωσης ενάντια στον ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν οι Ελληνίδες Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου που μέτρησαν αθροιστικά 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ σούταραν με 10-22 εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-24, 41-44, 60-61

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.