Η μαχητικότητα του ΠΑΣ Γιάννινα και η κούραση που αυτή απέφερε στον οργανισμό των Ιωαννίνων στη χθεσινή (25/9) αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στοίχισε σήμερα (26/9) κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου ηττήθηκε πολύ εύκολα με 59- 85 στην Αθήνα.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας -που χρησιμοποίησαν και τις 12 διαθέσιμες αθλήτριές τους- είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τα ηνία του ρυθμού και ήδη από την πρώτη περίοδο απέκτησαν μια διαφορά ασφαλείας (28-12), την οποία και διατήρησαν μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου σε υψηλότατα επίπεδα (52-29).

Μετά την ανάπαυλα, μπορεί ρυθμός του παιχνιδιού να έπεσε, αλλά στα αξιοσημείωτα ανήκει η αμυντική συγκομιδή των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο, όταν δέχθηκαν μόλις 6 πόντους από τον ΠΑΣ, που έμεινε στους 59 πόντους σε 40 λεπτά (1.5 πόντο ανά λεπτό).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 52-29, 74-53, 85-59