Η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε αήττητη στην ACB φεύγοντας με το “διπλό” από την έδρα της Μπασκόνια σε ένα μάτς-διαφήμιση. Οι Μαδριλένοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο μέρος με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με ένα άνετο +13, 34-47. Όμως, οι γηπεδούχοι πέτυχαν στην τρίτη περίοδο δύο παραπάνω πόντους από όσους είχαν βάλει στο πρώτο ημίχρονο (36) και δεχόμενοι μόλις 18 προηγήθηκαν με 5 στο 30′ (70-65). Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν. Με το σκορ στο 89-89 η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε στα χέρια της την τελευταία επίθεση του αγώνα και ο Γκάμπριελ Ντεκ δεν λάθεψε. Στους 22 πόντους σταμάτησε ο Άντονι Ράντολφ ενώ το next big thing του Ισπανικού μπάσκετ, Ουσμάν Γκαρούμπα ήταν για άλλο ένα παιχνίδι καταπληκτικός με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα χωρίς να θέλξει με την απόδοση της επανήλθε στις νίκες μετά την ήττα από την Σαραγόσα την προηγούμενη αγωνιστική. Οι Καταλανοί είχαν πέντε “διψήφιους” με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να είναι ο πολυτιμότερος του συγκροτήματος του Πέσιτς με 16 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και 12 πόντους.

Το τρένο της Σαραγόσα δεν κάνει στάση πουθενά. Μετά την έκπληξη κόντρα στην Μπαρτσελόνα η ομάδα του Φίσατς έφυγε με το “διπλό” από το Σαν Πάμπλο